login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)

Szanowny Panie Dziekanie!

Szanowni i Drodzy Koleżanki i Koledzy Absolwenci Rocznika 69

Chciałem przytoczyć kilka wspomnień o profesorach znanych każdemu z nas.

Ja miałem ten przywilej, że mogłem ich podziwiać i współpracować z nim podczas mojej pięćdziesięcioletniej pracy w Instytucie Prawa Cywilnego na naszym Wydziale. Mam tu na myśli znanych i cenionych w Polsce i nie tylko luminarzy wrocławskiego ośrodka prywatystów. Założycielem tego ośrodka był profesor Adam Chełmoński senior, bratanek słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. (…) Przez lata był profesorem Uniwersytetu w Wilnie. Postrzegany jest jako twórca Rozporządzenia Prezydenta RP o rejestrze handlowym z 1919 r. Był także członkiem Komisji Kodyfikacyjnej RP, która odegrała wielką rolę w stworzeniu jednolitego prawa w Polsce. (…)  Udało się w stosunkowo krótkim czasie przygotować i uchwalić przede wszystkim w drodze Rozporządzeń Prezydenta RP, wiele wartościowych aktów prawnych, że wspomnę tylko o kodeksie zobowiązań i kodeksie handlowym, które były oceniane jako stojące na najwyższym europejskim poziomie, jak na ówczesne czasy. (…)

Profesor Alfred Klein wspominał, że kiedy w latach czterdziestych ubiegłego wieku Przekrój opublikował zdjęcie profesora Chełmońskiego z Rudolfem Hesem, jako wiceministrów sprawiedliwości Polski i Niemiec, pytał ze zdziwieniem, dlaczego nie wywołało to żadnych negatywnych konsekwencji dla profesora, skoro Hess był później przecież komendantem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu -  profesor wyjaśnił to następująco „kiedy byłem wiceministrem sprawiedliwości pozwalałem dostarczać komunistom paczki do więzienia, widocznie mi to pamiętają i dlatego teraz dają mi spokój”. 

Profesor Adam Chełmoński senior miał oryginalne metody komunikowania się ze swoimi uczniami. Wpadał do pokoju asystentów i swoim tubalnym głosem wołał Panie Fredku przestań pan czytać tych Niemców i chodźmy na kawę. Ta lektura Niemców i wspólne dyskusje przy kawie okazały się na tyle dobre, że praca doktorska Alfreda Kleina uchodzi do dzisiaj za jedno za najbardziej wartościowych opracowań w polskiej doktrynie prawa prywatnego.

Innym razem Profesor Chełmoński zajrzał do pokoju asystentów i widząc co tam się dzieje wrzasnął „co tu za straszny burdel” na to odezwał się jak zwykle spokojnie, lekko sepleniąc mgr Jan Kosik: „Panie profesoze jestem człowiek bywały pływałem pod polską i brytyjską bandera Jej Królewskiej Mości, znam burdele tanie i drogie, ale strasznego nie widziałem”. Na takie dictum nawet Profesor Chełmoński nie znalazł riposty. Profesor Kosik już jako dziekan wizytował akademik Ul. Wyszedł do toalety. Jeden ze studentów widząc zamykające się drzwi uznał, że to jego dłużnik chowa się przed nim i waląc w drzwi ubikacji pięścią zaczął krzyczeć „wychodź skurwysynie”. Na to za drzwi rozległ się spokojny głos „Proszę nie krzyczeć to nie żaden skurwysyn to ja dziekan Kosik”.

Profesor Kosik łagodnie ale stanowczo dawał mi do zrozumienia, że do pracy naukowej najlepszy jest stan bezżenny. Kiedy po dwóch latach znajomości zawarłem związek małżeński z moją aktualną żoną Arkadią, poszedłem o tym poinformować pana profesora. Pogratulował mi, spojrzał głęboko w oczy i krótko stwierdził - piorunem to poszło. Dodam, że miałem wtedy już prawie trzydzieści lat.

Prace Profesora Jana Kosika, szczególnie dotyczące odpowiedzialności Skarbu Państwa, ciągle pozostają aktualne. Pamiętam, że kiedy jeszcze orzekałem w Sadzie Najwyższym, Sąd ten w jednym ze swoich orzeczeń powołał się na argumentację zawartą w pracy „Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszów”.

Wracając do Profesora Alfreda Kleina, to przypomnieć trzeba, że pisał on swoją pracę doktorską bardzo długo, natomiast po jej obronie szybko zrobił habilitację, Było to tak, że gdy przyniósł swoją prace doktorską zatytułowaną „Ustawowe prawo odstąpienia od umowy wzajemnej”, jego promotor (trzeci z rzędu po profesorach Gwiazdomorskim i Chełmońskim) Józef Fiema, zobaczył to ogromne dzieło i zaproponował: „Z pracy wydzielimy pierwszą jej część Elementy stosunku zobowiązaniowego i to będzie doktorat, a reszta zostanie przedstawiona jako praca habilitacyjna”. W tym tkwiła tajemnica tego, że Alfred Klein długo pisała doktorat, ale bardzo szybko po doktoracie obronił habilitację.

Skoro wspomniałem Adama Chełmońskiego seniora, to warto przypomnieć znanego nam Adama Chełmońskiego juniora, długoletniego dziekana naszego wydziału, który także miał niezłe powiedzenia. Kiedyś spóźnił się na wykład i usprawiedliwił w ten sposób „przepraszam, że się spóźniłem, ale za to wcześniej skończymy”, co więcej słowa dotrzymał.

Znajdujemy się w sali, gdzie broni się doktoratów dlatego moje wystąpienie chciałbym zakończyć historyjką, którą przypisuje się Wojciechowi Dzieduszyckiemu: kabareciarzowi, sportowcowi i hrabiemu. Kiedy stanął przed Radą Wydziału prawa na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie zaczął „Panie Dziekanie Wysoka Rado”, a więc normalnie, dalej jednak było już zupełnie wyjątkowo. Kiedy przed laty moja ciocia hrabina zabrała mnie do Wiednia i przedstawiła naszemu kuzynowi ministrowi, ten uszczypnął mnie w policzek porozmawiał ze mną chwilę i zwrócił się do cioci w te słowa: „Na polityka za głupi zrobimy z niego profesora uniwersytetu”. Tej to okoliczności zawdzięczacie państwo, że staję przed wami aby rozpocząć moją drogę do profesury.  Wbrew ocenie kuzyna ministra, Dzieduszycki zrobił karierę polityczną i był nawet premierem rządu austriackiego za czasów cesarza Franciszka Józefa. Jako premierowi przypisuje mu się taką historię. Przyszła do niego delegacja protestujących studentów, do których zwrócił się w te słowa „Panowie poczekajcie trochę, wyjdę tylko na chwilę do żony, aby spełnić obowiązki małżeńskie i zaraz wracam”.

Kończąc już ostatecznie chciałbym serdecznie podziękować władzom dziekańskim za to, że zawsze bardzo życzliwie odnoszą się do absolwentów rocznika 69. Życzę Panu Dziekanowi i nam, abyśmy znowu mogli się kolejny raz spotkać na następnym zjeździe w tym samy składzie na naszym kochanym Wydziale teraz już Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Panu Dziekanowi przez najbliższe lata będzie łatwo, bo niedawno został wybrany na następną kadencje. My zaś musimy się zorganizować, aby kontynuować wieloletnią, dobrą tradycję.

Prof. dr hab. d.h.c. Uniwersite’ Paris Dauphine

SSN w stanie spoczynku  Józef Frąckowiak

14 czerwca 2024

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

 1. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
 2. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
 3. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
 4. Żegnamy naszą Absolwentkę69
 5. Drzewo Absolwentów Prawa 69
 6. PARAGRAFEK
 7. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
 8. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
 9. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
 10. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
 11. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
 12. A to Polska właśnie
 13. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
 14. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
 15. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
 16. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
 17. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
 18. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
 19. Smutna wiadomość
 20. Trybunał Konstytucyjny na nowo
 21. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
 22. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
 23. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
 24. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
 25. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
 26. Drodzy Absolwenci Prawa 69
 27. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
 28. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
 29. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
 30. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
 31. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
 32. W ogródku Salonu Śląskiego
 33. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
 34. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
 35. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
 36. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
 37. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
 38. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
 39. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
 40. Paragrafy zniewalają
 41. O aktualnej sytuacji w Izraelu
 42. Pałac w Pszczynie i Rynek
 43. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
 44. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
 45. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
 46. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
 47. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
 48. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
 49. Dzień kobiet po babsku
 50. Absolwenci 69 Absolwentkom
 51. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
 52. Salon Śląski ponownie nas gościł
 53. Carpe diem!
 54. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
 55. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
 56. Absolwenci wspominają
 57. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
 58. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
 59. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
 60. Naszym kolegom Absolwentom69
 61. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
 62. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
 63. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
 64. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
 65. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
 66. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
 67. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
 68. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
 69. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
 70. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
 71. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
 72. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
 73. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
 74. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
 75. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
 76. Żegnamy naszą koleżankę
 77. „Przyszła pani z lasu”
 78. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
 79. Już wiosna - Święta, Święta
 80. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
 81. Świat nie kompatybilny
 82. Za zdrowie Pań
 83. Smutna wiadomość
 84. Żegnamy naszą koleżankę
 85. Los wie kiedy się uśmiechnąć
 86. Procesy z dawnych lat
 87. Babcie i Dziadkowie!
 88. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
 89. Kornel o świątecznej lekturze
 90. Na ten Nowy Rok 2022
 91. Zbliżają się Święta
 92. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
 93. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
 94. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
 95. Refleksje na temat upływającego czasu
 96. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
 97. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
 98. Żegnamy
 99. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
 100. Nienawiść i jad nie popłaca
 101. Zniewaga
 102. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
 103. Cudzołóstwo w starych dokumentach
 104. Bądźmy zawsze razem
 105. O dwóch kółkach
 106. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
 107. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
 108. Pesach – Wielkanoc - Pascha
 109. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
 110. Żegnamy naszego kolegę
 111. Fałsz Kobiety
 112. Rusycyzmy przyswojone
 113. Rozpoczynamy nowy temat
 114. Moim koleżankom Absolwentkom69
 115. Gry i zabawy
 116. Co wyszukano w lamusie pamięci
 117. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
 118. Prolegomena do umykających słów
 119. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
 120. Drodzy Absolwenci 69
 121. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
 122. TRZY CHANDRY
 123. Odświeżamy nasze pasje
 124. Historia Kabaretu Prawników
 125. Wspomnienie o Romanie Wtorku
 126. Mario
 127. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
 128. Zjazd pod koroną wirusa
 129. Spotykajmy się w czasie epidemii
 130. Smutna wiadomość
 131. Świątecznie lecz bezpiecznie
 132. Nowy tomik wierszy
 133. Zjazd odwołany
 134. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
 135. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
 136. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
 137. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
 138. Drodzy Absolwenci
 139. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
 140. Przykra informacja
 141. Słowo o Jurku
 142. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
 143. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
 144. Pół wieku od zakończenia studiów!
 145. Absolwenci69!
 146. Nasi Drodzy Absolwenci
 147. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
 148. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
 149. Same serdeczności
 150. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
 151. Akademia Sztuk Teatralnych
 152. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
 153. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 154. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
 155. Akademia Wychowania Fizycznego
 156. Spotkanie ultranowoczesności z historią
 157. Spotkanie z nauką.
 158. Spotkanie w Ossolineum
 159. Komitet organizacyjny jak dzwon
 160. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
 161. Grawitacja spada a moc rośnie
 162. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
 163. Papieski Wydział Teologiczny
 164. Wielkanoc 2018 roku
 165. Profani w świątyni sztuki
 166. Akademia Sztuk Pięknych
 167. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
 168. Człowiek renesansu
 169. Cieszmy się Świętami
 170. IMAGINARIUM
 171. Pierwszy listopada
 172. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
 173. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
 174. Obyśmy zdrowi byli
 175. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
 176. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
 177. Na ten Nowy Rok
 178. Czas płynie
 179. Jubileusze – jubileusze
 180. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
 181. Majówka turystyczna
 182. Święta, Święta, Święta
 183. Serdeczne gratulacje składamy
 184. XIX Zjazd Absolwentów 69!
 185. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
 186. Usiądźmy przy stole
 187. Krasnal Paragrafek usynowiony
 188. IMMATRYKULACJA
 189. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
 190. Jesień, jesień już
 191. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
 192. W 2015 odwiedzimy Pragę
 193. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969