login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas

 

Tomasz Tadeusz Koncewicz 

O Polsce w Europie.  POLEXIT.

(Uwaga: za zgodą Autora przytaczamy na naszej stronie fragmenty interesującego artykułu prof. Tomasza Koncewicza. Pełny tekst przeczytacie w Monitorze Konstytucyjnym z 11.10.2023r.  https://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/26680

By zachęcić do lektury całości przytaczamy obszerne fragmenty ilustrujące aktualne problemy, nad którymi powinniśmy się pochylić przed 15 października b.r.

„To co wydarzyło się w latach 2015 – 2023 (lista jest jedynie przykładowa, bo skali destrukcji na każdym poziomie życia publicznego nie sposób już oddać: zwasalizowanie i zniszczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przejęcie sądów i prokuratury, upolitycznienie mediów, korupcja na niespotykaną dotąd skale, a wszystko połączone z wszechpanującą manipulacją, instrumentalizacją izakłamaniem), w pełni uzasadniają postawienie dramatycznego pytania: Quo vadis, Polsko?” (…)

„Pisząc w październiku 2023 r. musimy zrozumieć, że POLEXIT to coś znacznie więcej, aniżeli tylko spór o instytucje, rule of law, sędziowską niezawisłość etc. Stawka jest obecnie nieporównywalnie większa: obrona pewnego stylu życia, wartości i przynależność do wspólnoty. W 2004 r. polscy obywatele zagłosowali znaczną większością za Akcesją. Jest wysoce prawdopodobne, że ci sami obywatele głosując 15. 10. 2023 r. będą także oddawali głos za naszym pozostaniem w Unii. Udawanie, że to mnie nie dotyczy, nie wchodzi już po prostu w grę”.

„(…) standardy europejskiej kultury i praktyki konstytucyjnej kształtowała tradycja liberalna, która zakłada prymat prawa nad polityką. Pomne tragicznych doświadczeń z przeszłości, gdy wola większości stawała się tępym narzędziem opresji i prowadziła do niewyobrażalnego bezprawia i zbrodni popełnianych w imię „większościowego prawa”, państwa europejskie były gotowe zrezygnować z części swojej suwerenności na rzecz niezależnej wspólnoty i silnych instytucji ponadnarodowych”.

„Gdy w 1989 r. upadał mur berliński, wierzyliśmy w moc sprawczą prawa i niezależnych instytucji, które miały być jasnym zerwaniem z okresem fasadowych konstytucji i fasadowej sprawiedliwości politycznej. Europejski konstytucjonalizm został zakorzeniony w symbolicznym „nigdy więcej” i dzisiaj składa się z kilku fundamentalnych zasad.

Po pierwsze, konstytucja musi być akceptowana jako najwyższe prawo bez względu na to, kto zdobywa chwilową większość parlamentarną.

Po drugie, obowiązkiem państwa jest przestrzeganie praw i wolności konstytucyjnych obywateli, które wyznaczają granice działania każdej władzy.

Po trzecie, władza na poziomie krajowym zostaje poddana kontroli z zewnątrz w postaci silnego i niezależnego mechanizmu sądowej kontroli sprawowanej przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu i Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Obywatele mieli być chronieni przed szaleństwami państwa narodowego także przez mechanizmy zewnętrzne i wobec tego państwa niezależne. Pokolenie moich dziadków i rodziców aspirowały do, i marzyły o, byciu elementem takiej wspólnoty”.

” Polexit, czyli co?

Dzisiaj widzimy, że założenia tego powojennego ładu europejskiego nie sprawdzają się w rzeczywistości, skoro jego liberalne podstawy są kwestionowane przez jedno z państw; [stało się] coś, czego nikt nie dopuszczał w myślach w 1951 r. Polska A.D. 2015 – 2023 proponuje agresywnie i jednostronnie antagonistyczne rozumienie decyzji o integracji. Doraźna polityka i nieposkromiona żądza utrzymania władzy per fas et nefas (wolta w sprawie Ukrainy to najbardziej dobitny dowód politycznej degrengolady) są ważniejsze od naszego członkostwa w Unii i wizerunku państwa. Według retoryki PiS „My Polacy” jesteśmy wyjątkowi, ponieważ różnimy się co do rozumienia esencjonaliów konstytucyjnych, skoro choćby rule of law czy niezawisłość sędziowska w Polsce rzekomo znaczy coś innego niż gdzie indziej i nie ma w tym zakresie zgody na poziomie wspólnego rozumienia. Według polskiego „rozumienia” rule of law, sędziów i prokuratorów można zwalniać/ przenosić faksem [wysłanym] z ministerstwa, a za przekazywanie pytań do Trybunału Sprawiedliwości grozi postępowanie dyscyplinarne” 

Skoro to jest nasza praktyka rule of law, to może my w Polsce jesteśmy faktycznie inni od reszty i do tej europejskiej wspólnoty prawa i wartości nie należymy … ? (pod.red). W takiej sytuacji zestawienie więc wartości ustabilizowanych na poziomie państw członkowskich Unii Europejskiej z naszym „rozumieniem” wspólnoty i wartości, które tę wspólnotę tworzą, musi prowadzić do nieuchronnego zderzenia”.

„POLEXIT jako wyzwanie dla wspólnoty obywateli.

Ataki na Trybunał Sprawiedliwości i pogarda dla Unii nie tylko jednak marginalizują Polskę wewnątrz wspólnoty i docelowo wypychają Polskę z Unii, lecz także czynią z obywatela polskiego na powrót sługę państwa i obywatela europejskiego drugiej kategorii, pozbawionego ochrony, którą dają obywatelom w innych państwach prawo europejskie i sądy. To powrót do świata, w którym „Kowalski” nie ma żadnych szans – ma świecić światłem odbitym państwa i być posłuszny jego woli. Obywatel ma żyć w cieniu konstytucji strachu.”

(…) ” Podczas gdy „państwo PiS” za wszelką cenę dąży do wtłoczenia obywatela w ramy państwowe, Unia z tych ram nas wyzwala i otwiera nowe możliwości. Podczas gdy prawo europejskie daje szansę na wygraną z potężnym państwem (odzyskanie podatku akcyzowego przez polskich importerów samochodów używanych to jeden z wielu przykładów), w sporze „państwa PiS” z obywatelem to pierwsze chciałoby widzieć swoje unijne zobowiązania jako nic niewartą kartę papieru. Dla PiS dobry obywatel to obywatel sterowany, przekonany, że decyzje państwa są zawsze dla niego dobre, i potulnie je akceptujący.” (…)

„Na naszych oczach rozgrywa się w Polsce spektakl, w którym każdy gra swoją rolę na politycznej planszy gry zatytułowanej „Jak manipulować prawem i instytucjami” i „Jak niszczyć prawo i instytucje, gdy stawiają opór”. Ten spektakl nienawiści odgrywany jest przy akompaniamencie suwerennościowej retoryki wojennej, a solistami są przedstawiciele rządu prześcigający się w ignorancji, sądowym warcholstwie i łzawych scenach martyrologicznych w nadziei, że ich elektorat to dostrzeże i doceni. To spektakl, w którym pseudosąd konstytucyjny tworzy pozory legalności, a parlament co chwila ponawia legislacyjne próby przejęcia resztki niezawisłego wymiaru sprawiedliwości i zniweczenia sensu zadawania przez polskie sądy pytań Trybunałowi Sprawiedliwości”. (…)

„Dlatego to właśnie obywatele muszą dzisiaj pytać o dalekosiężne europejskie konsekwencje (dla siebie) paranoidalnej polityki PiS, gdzie każdy jest naszym wrogiem knującym na szkodę Polski – wybrańca wśród narodów, państwa, które kwestionuje podstawy Unii, odrzuca autorytet sądów i orzeczeń sądowych, a z korupcji i bezczelności uczyniło „cnoty rządzenia”. Obywatele muszą rozumieć, że z wyborem partii, która odrzuca podział władzy, tolerancję dla innych, propaguje szowinizm i podziały, a nieufność, małostkowość i żądzę zemsty podnosi do rangi „cnót” politycznych, związana jest cena, którą pewnego dnia trzeba będzie zapłacić.”

” Unia nam niczego nie narzuca. Bycie we wspólnocie oznacza, że jej członkowie dobrowolnie przyjmują określone reguły postępowania, które wiążą wszystkich jako warunek życia obok siebie. Różnorodność (perspektywa państw – członków wspólnoty) nieustannie poszukuje kompromisu z dążeniem do jednolitości (perspektywa Unii). Integracja jest procesem, a nie zero-jedynkowym równaniem według antagonizującej logiki „dobrzy My v. źli Oni”, „suwerenne państwa v. niesuwerenna Unia”.

Gdy stajesz się częścią wspólnoty, korzyści idą w parze z obowiązkami. Gdy nie przestrzegasz tych ostatnich, pozostali członkowie wspólnoty mogą pewnego dnia postanowić, że nie chcą już grać z tobą w jednej drużynie. W tym momencie jesteś zwolniony z obowiązków, ale równocześnie tracisz dobrodziejstwa, które wspólnota gwarantowała”.

„Unia egzekwuje tylko warunki kontraktu, który podpisaliśmy w 2004 r.” (…)

Quo vadis Polsko?

Dzisiaj żyjemy w państwie pozbawionym jakichkolwiek bezpieczników i ograniczeń, w którym władza może, i w rzeczywistości robi wszystko. Działania ostatnich 8 lat zmierzające do przejęcia niezależnych instytucji domykają się w upiornie logiczną całość w najgorszym z możliwych momentów zarówno dla Europy, jak i naszych praw i swobód obywatelskich. Gdy prawo i instytucje zaczynają służyć bezwzględnej polityce, zamiast ją cywilizować i krępować, zniszczony zostaje jeden z fundamentów powojennego ładu europejskiego: wiara, że każda władza polityczna musi być władzą ograniczoną i kontrolowaną przez instytucje od niej niezależne, przede wszystkim sądy”. (…)

„Miejmy więc świadomość stawki, o jaką toczy się bezkompromisowa polityczna rozgrywka. Jest to nasze trwanie w europejskiej wspólnocie prawa, której reguły i zasady z własnej woli zaakceptowaliśmy w 2004 r. i które były marzeniem i celem aspiracji całych generacji Polaków po 1945 r. albo … definitywny POLEXIT” (…) (podk. redakcji)

Zachęcamy do przeczytania całego interesującego artykułu Redakcja Absolwenci69.

11 października 2023

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  2. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  3. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  4. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  5. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  6. PARAGRAFEK
  7. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  8. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  9. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  10. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  11. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  12. A to Polska właśnie
  13. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  14. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  15. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  16. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  17. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  18. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  19. Smutna wiadomość
  20. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  21. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  22. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  23. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  24. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  25. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  26. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  27. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  28. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  29. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  30. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  31. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  32. W ogródku Salonu Śląskiego
  33. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  34. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  35. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  36. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  37. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  38. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  39. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  40. Paragrafy zniewalają
  41. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  42. Pałac w Pszczynie i Rynek
  43. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  44. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  45. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  46. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  47. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  48. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  49. Dzień kobiet po babsku
  50. Absolwenci 69 Absolwentkom
  51. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  52. Salon Śląski ponownie nas gościł
  53. Carpe diem!
  54. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  55. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  56. Absolwenci wspominają
  57. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  58. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  59. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  60. Naszym kolegom Absolwentom69
  61. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  62. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  63. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  64. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  65. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  66. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  67. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  68. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  69. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  70. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  71. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  72. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  73. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  74. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  75. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  76. Żegnamy naszą koleżankę
  77. „Przyszła pani z lasu”
  78. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  79. Już wiosna - Święta, Święta
  80. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  81. Świat nie kompatybilny
  82. Za zdrowie Pań
  83. Smutna wiadomość
  84. Żegnamy naszą koleżankę
  85. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  86. Procesy z dawnych lat
  87. Babcie i Dziadkowie!
  88. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  89. Kornel o świątecznej lekturze
  90. Na ten Nowy Rok 2022
  91. Zbliżają się Święta
  92. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  93. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  94. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  95. Refleksje na temat upływającego czasu
  96. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  97. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  98. Żegnamy
  99. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  100. Nienawiść i jad nie popłaca
  101. Zniewaga
  102. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  103. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  104. Bądźmy zawsze razem
  105. O dwóch kółkach
  106. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  107. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  108. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  109. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  110. Żegnamy naszego kolegę
  111. Fałsz Kobiety
  112. Rusycyzmy przyswojone
  113. Rozpoczynamy nowy temat
  114. Moim koleżankom Absolwentkom69
  115. Gry i zabawy
  116. Co wyszukano w lamusie pamięci
  117. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  118. Prolegomena do umykających słów
  119. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  120. Drodzy Absolwenci 69
  121. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  122. TRZY CHANDRY
  123. Odświeżamy nasze pasje
  124. Historia Kabaretu Prawników
  125. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  126. Mario
  127. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  128. Zjazd pod koroną wirusa
  129. Spotykajmy się w czasie epidemii
  130. Smutna wiadomość
  131. Świątecznie lecz bezpiecznie
  132. Nowy tomik wierszy
  133. Zjazd odwołany
  134. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  135. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  136. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  137. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  138. Drodzy Absolwenci
  139. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  140. Przykra informacja
  141. Słowo o Jurku
  142. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  143. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  144. Pół wieku od zakończenia studiów!
  145. Absolwenci69!
  146. Nasi Drodzy Absolwenci
  147. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  148. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  149. Same serdeczności
  150. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  151. Akademia Sztuk Teatralnych
  152. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  153. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  154. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  155. Akademia Wychowania Fizycznego
  156. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  157. Spotkanie z nauką.
  158. Spotkanie w Ossolineum
  159. Komitet organizacyjny jak dzwon
  160. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  161. Grawitacja spada a moc rośnie
  162. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  163. Papieski Wydział Teologiczny
  164. Wielkanoc 2018 roku
  165. Profani w świątyni sztuki
  166. Akademia Sztuk Pięknych
  167. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  168. Człowiek renesansu
  169. Cieszmy się Świętami
  170. IMAGINARIUM
  171. Pierwszy listopada
  172. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  173. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  174. Obyśmy zdrowi byli
  175. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  176. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  177. Na ten Nowy Rok
  178. Czas płynie
  179. Jubileusze – jubileusze
  180. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  181. Majówka turystyczna
  182. Święta, Święta, Święta
  183. Serdeczne gratulacje składamy
  184. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  185. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  186. Usiądźmy przy stole
  187. Krasnal Paragrafek usynowiony
  188. IMMATRYKULACJA
  189. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  190. Jesień, jesień już
  191. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  192. W 2015 odwiedzimy Pragę
  193. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969