login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie

 

Autobusem z PKP

Była tajemnica – właściwie … to nie wiem dlaczego, ale tak ustaliły kierowniczki – organizatorki by nie ujawniać dokąd jedziemy na małe, „chodzone” lipcowe spotkanie. Tylko osiem osób (listę obecności zobaczycie na zdjęciach).

Założenie było by znowu sprawdzić komunikację PKP. Lubimy jeździć koleją pod warunkiem, że są tory. Nie ma pomyłki – część trasy w ramach biletu na pociąg pokonywaliśmy autobusem. Jak się ma luz emerytalny to wszystko może być atrakcją, nawet „PKP na autobus”.

Dokąd jedziemy (?) – o tym oficjalnie dowiedzieliśmy się na dworcu pomimo, że wszyscy wiedzieli, że do Bystrzycy Kłodzkiej. Prawnicy tak mają: naprzód ustalają lokalizację a później resztę. W Kłodzku już byliśmy a więc warto było poszerzyć wiedzę o okolicach. W dzieciństwie dolnoślązacy jeździli w okolice Kłodzka na kolonie i obozy, a później to już chcieliśmy gdzieś dalej, w Polskę albo i na południe do ówczesnej Czechosłowacji. No i jakbyśmy zapomnieli o pięknych tarasowo położonych miasteczkach, wśród których Bystrzyca Kłodzka wyróżnia się szczególnie położeniem na brzegu Nysy Kłodzkiej – jest to jedna z piękniejszych panoram miejskich z zabudową tarasową. Niestety, jak pisał w „Buszu po polsku” Ryszard Kapuściński około 50 lat temu – otoczył nas „świat zmarnowany”. W tym miasteczku, wspaniale położonym, wszystko się sypie. Jest wprawdzie kilka wysp odmiennych, o których za chwilę, ale generalnie stan Bystrzycy Kłodzkiej woła o ratunek.

Na ratunek czekają nie tylko domy, nawierzchnie ulic i placów, oporowe mury itp. ale też stan gospodarczy. Wiele lokali sklepowych czy gastronomicznych jest zamkniętych albo „do remontu” – i nic się nie dzieje, albo przeznaczonych do wynajęcia i też nic się nie dzieje.

Żeby nie było nieporozumień – koniecznie to wszystko trzeba zobaczyć!

Nasze wycieczki polegają nie tylko na tym (choć przede wszystkim) by się spotkać, ale również by coś poznać. Nie chodzi tylko o piękne widoki, interesujące trasy. Poznajemy Polskę taką jaka jest, chodzi o świat zmarnowany i o świat wyrywający do przodu. O ochotę na zmianę – i rezygnacje ze zmiany. Często powiedzenie „bo nam się chce!” sprowadza się do reklamy jakichś energetyków i właściwie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Szliśmy porą popołudniową przez zmarnowane miasteczko i co chwilę (jak tylko zapytaliśmy) ktoś życzliwy wskazywał nam z nieukrywaną dumą co warto zobaczyć „jak jest ładnie”: „ładne bramy, ładne mury, ładny rynek, ładny basen” itd. Chcieliśmy zjeść obiad ale wszystkie restauracje były zamknięte (część na głucho, część do remontu).

No to przejdźmy do „wysp odmiennych”. Pierwsza to nasz hotel Castle. Właściciel miał pomysł jak zrobić interesująco, oryginalnie, profesjonalnie. Recepcja zapowiada styl utrzymujący się przez wszystkie pomieszczenia: korytarze, pokoje, restaurację. Do śniadania dodane własne oryginalne wyroby – sok z czarnego bzu, wyśmienity marynowany imbir, wszystko starannie przygotowane i atmosfera jak w pensjonacie. Właściciel wprowadził nas swoją kolekcją zapałczaną, o której chętnie opowiadał, w drugą odmienną wyspę czyli niespotykane muzeum filumenistyczne.

Muzeum filumenistyczne – „muzeum ognia” w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym takim muzeum w Polsce i wszystko wskazuje na to, że w nieodległej perspektywie tylko tam będzie można zobaczyć zapałki. Produkcja zapałek jest w zdecydowanym zaniku a jak się przyjrzymy pudełkom z zapałkami to tylko w niewielkim stopniu odpowiadają temu co znamy z okresu kiedy zbieranie etykiet zapałczanych było porywającym hobby. Etykiety uczyły historii, przyrody, architektury, malarstwa i wielu innych rzeczy, były małymi artystycznymi dziełami – kolorowe, wspaniale opracowane. Umieszczało się je w odpowiednich klaserach i wymieniało nadwyżkami. Mój brat był filumenistą i dlatego pamiętam etykiety, o których dzisiaj powiedzielibyśmy że były proekologiczne - „Zbieraj makulaturę, szmaty i złom – przemysł potrzebuje surowców”, ostrzegające o nadużywaniu alkoholu, czy zbyt szybkiej jeździe samochodem – to okres lat 50-tych i 60-tych. Była taka etykieta: na tle dymiących kominów fabrycznych napis „Mniej dymu więcej słońca”. No i co? tak jak z tym stanem Bystrzycy Kłodzkiej: I NIC.

Po wyjściu z hotelu trafiła się kolejna „wyspa odmienna”. Zrezygnowani daremnym poszukiwaniem restauracji by zjeść w końcu obiad ktoś przypomniał sobie, że minęliśmy „mleczny” bar. Nie zwracaliśmy uwagi bo bary kojarzą się nam z jadłodajniami z okresu studiów: „ziemniaczki ze skwarkami raz”. Weszliśmy. Czysto, przestronnie, tablica z dużą ilością interesujących dań, żadne nie wykreślone. Teraz to już nie tylko dania mleczne, żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia jadłospisu. Każdy z nas zamówił coś innego: a to pierogi ruskie czy z mięsem, a to naleśniki z szpinakiem lub serem na słono lub słodko, a to kotleciki, gołąbki, były też zupy itd. Wszystko było szybko, świeże i naprawdę bardzo smaczne. A wniosek z tego taki, że nie należy się przywiązywać nadmiernie do starych skojarzeń. 

Wieczorem zgodnie z naszym rytuałem posiedzieliśmy w jednym z pokoi przy małym co nieco racząc się rozmowami.  Rano po smacznym śniadaniu postanowiliśmy się wybrać do Czech. W związku z rozebranymi torami nie udało nam się pojechać pociągiem jak to mieliśmy w planie. Ale gospodarz naszego hotelu pomógł nam załatwiając dwa samochody z kierowcami. I właśnie w samochodzie dowiedzieliśmy się co to jest z tym „światem zmarnowanym”, dlaczego wszystko zamknięte i w daleko posuniętym marazmie. Spora ilość mieszkańców jeździ do pracy do Czech. Pracują w systemie 12/12 godzin, jadą przez minimum godzinę w jedną stronę tak więc poza domem spędzają przynajmniej 15 godzin. Później muszą się wyspać, chwilę poświęcić dla rodziny czy znajomych, podstawowe prace domowe i znowu w trasę do roboty. No to gdzie tu jest miejsce na życie?!

Natomiast po stronie czeskiej trafiliśmy do miasteczka Kraliki, jakby bliźniacze do Bystrzycy Kłodzkiej, ten sam charakter budownictwa, ryneczek, kościół po przejściu małej uliczki – no niby to samo ale całkiem inaczej. Wszystko uporządkowane, kamieniczki odnowione a w każdym razie odmalowane, nawierzchnia wygładzona a nad rynkiem góruje OTWARTA restauracja „Złoty łabędź”. Obsługa sprawna, mówiąca po polsku a porcje takie, że Radek jadł jeszcze z tego samego dania kolację i śniadanie w dniu następnym, ponieważ nadwyżki zapakowali mu do pojemnika.

To dlaczego kilka kilometrów dalej świat jakby inny. Warto jechać w każde miejsce, które pozwala na refleksję: jak to jest, jak to było i dlaczego tak się dzieje?                   Renata Gryglaszewska

31 lipca 2019

Galeria zdjęć

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Pogrzeb Marysi Gąsior
  2. Absolwenci płaczą. Żegnamy „Maję” Marię Gąsior
  3. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  4. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  5. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  6. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  7. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  8. PARAGRAFEK
  9. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  10. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  11. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  12. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  13. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  14. A to Polska właśnie
  15. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  16. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  17. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  18. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  19. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  20. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  21. Smutna wiadomość
  22. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  23. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  24. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  25. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  26. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  27. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  28. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  29. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  30. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  31. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  32. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  33. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  34. W ogródku Salonu Śląskiego
  35. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  36. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  37. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  38. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  39. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  40. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  41. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  42. Paragrafy zniewalają
  43. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  44. Pałac w Pszczynie i Rynek
  45. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  46. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  47. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  48. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  49. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  50. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  51. Dzień kobiet po babsku
  52. Absolwenci 69 Absolwentkom
  53. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  54. Salon Śląski ponownie nas gościł
  55. Carpe diem!
  56. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  57. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  58. Absolwenci wspominają
  59. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  60. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  61. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  62. Naszym kolegom Absolwentom69
  63. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  64. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  65. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  66. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  67. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  68. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  69. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  70. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  71. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  72. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  73. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  74. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  75. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  76. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  77. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  78. Żegnamy naszą koleżankę
  79. „Przyszła pani z lasu”
  80. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  81. Już wiosna - Święta, Święta
  82. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  83. Świat nie kompatybilny
  84. Za zdrowie Pań
  85. Smutna wiadomość
  86. Żegnamy naszą koleżankę
  87. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  88. Procesy z dawnych lat
  89. Babcie i Dziadkowie!
  90. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  91. Kornel o świątecznej lekturze
  92. Na ten Nowy Rok 2022
  93. Zbliżają się Święta
  94. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  95. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  96. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  97. Refleksje na temat upływającego czasu
  98. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  99. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  100. Żegnamy
  101. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  102. Nienawiść i jad nie popłaca
  103. Zniewaga
  104. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  105. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  106. Bądźmy zawsze razem
  107. O dwóch kółkach
  108. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  109. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  110. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  111. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  112. Żegnamy naszego kolegę
  113. Fałsz Kobiety
  114. Rusycyzmy przyswojone
  115. Rozpoczynamy nowy temat
  116. Moim koleżankom Absolwentkom69
  117. Gry i zabawy
  118. Co wyszukano w lamusie pamięci
  119. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  120. Prolegomena do umykających słów
  121. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  122. Drodzy Absolwenci 69
  123. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  124. TRZY CHANDRY
  125. Odświeżamy nasze pasje
  126. Historia Kabaretu Prawników
  127. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  128. Mario
  129. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  130. Zjazd pod koroną wirusa
  131. Spotykajmy się w czasie epidemii
  132. Smutna wiadomość
  133. Świątecznie lecz bezpiecznie
  134. Nowy tomik wierszy
  135. Zjazd odwołany
  136. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  137. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  138. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  139. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  140. Drodzy Absolwenci
  141. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  142. Przykra informacja
  143. Słowo o Jurku
  144. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  145. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  146. Pół wieku od zakończenia studiów!
  147. Absolwenci69!
  148. Nasi Drodzy Absolwenci
  149. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  150. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  151. Same serdeczności
  152. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  153. Akademia Sztuk Teatralnych
  154. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  155. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  156. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  157. Akademia Wychowania Fizycznego
  158. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  159. Spotkanie z nauką.
  160. Spotkanie w Ossolineum
  161. Komitet organizacyjny jak dzwon
  162. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  163. Grawitacja spada a moc rośnie
  164. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  165. Papieski Wydział Teologiczny
  166. Wielkanoc 2018 roku
  167. Profani w świątyni sztuki
  168. Akademia Sztuk Pięknych
  169. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  170. Człowiek renesansu
  171. Cieszmy się Świętami
  172. IMAGINARIUM
  173. Pierwszy listopada
  174. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  175. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  176. Obyśmy zdrowi byli
  177. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  178. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  179. Na ten Nowy Rok
  180. Czas płynie
  181. Jubileusze – jubileusze
  182. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  183. Majówka turystyczna
  184. Święta, Święta, Święta
  185. Serdeczne gratulacje składamy
  186. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  187. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  188. Usiądźmy przy stole
  189. Krasnal Paragrafek usynowiony
  190. IMMATRYKULACJA
  191. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  192. Jesień, jesień już
  193. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  194. W 2015 odwiedzimy Pragę
  195. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969