login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela

O instytucji Doradcy Prawnego Rządu

            Podbudowany pozytywnymi reakcjami na mój poprzedni wpis zdecydowałem uzupełnić obraz pola walki o praworządność w Izraelu i opisać rolę jeszcze jednego organu, sprawującego, obok SN/WTS, funkcje "strażnika praworządności" w systemie prawnym tego państwa.

            Mowa o instytucji Doradcy Prawnego Rządu (dalej - DPR). DPR jest mianowany przez rząd na podstawie wniosku komisji publicznej złożonej z:

- sędziego SN w stanie spoczynku,

- ministra sprawiedliwości lub byłego DPR,

- przewodniczącego komisji parlamentarnej d.s. prawa i legislacji,

- członka krajowej izby adwokackiej,

-  prawnika naukowca z akademii.

Nie jestem pewien czy w jakimkolwiek innym państwie istnieje podobna instytucja, w każdym razie DPR jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych urzędów publicznych w Izraelu. Jest to instytucja sprawująca dwie funkcje równolegle: 1) Naczelnego Prokuratora (nie mylić z Prokuratorem Generalnym; 2) doradcy prawnego rządu (o tym co to oznacza opiszę za chwilę).

            Jako Naczelnemu Prokuratorowi, podlega mu cała prokuratura w państwie łącznie z Prokuratorem Generalnym. A zatem DPR sprawuje kontrolę nad działalnością prokuratury i policji, szczególnie jeśli chodzi o postępowanie karne w kwestiach szczególnie drażliwych, jak prowadzenie śledztwa, wytoczenie aktu oskarżenia i prowadzenia procesu przeciw wysokiej rangi politykom (prezydent, premier, minister czy inny wysoki urzędnik państwowy). W praktyce, w powyższych okolicznościach personalnych, DPR jako naczelny prokurator ma ostateczne słowo co do rozpoczęcia śledztwa, jego umorzenia, wytoczenia aktu oskarżenia, kwalifikacji przestępstwa itp. DPR może też zadecydować czy prowadzić proces sądowy czy też dojść z obroną podejrzanego/oskarżonego do porozumienia karnoprocesowego. Wszelkie inne czynności związane z postępowaniem karnym pełni Prokurator Generalny i jego personel.

Obowiązkiem DPR pełniącego swoją funkcję jest wydawać opinie prawne co do zgodności z prawem rządowych decyzji lub projektów ustaw. Jest on również upoważniony do reprezentowania rządu w sądach w razie, gdy decyzje tego są zaskarżane. Zwyczajowo opinia prawna DPR jest obowiązująca i w przypadku, gdy opiniuje on, że dana decyzja czy projekt ustawy są niezgodne z prawem (określone to jest formułą DPR, że "będę miał trudność obronić to przed WTS w razie zaskarżenia"), decyzja taka czy projekt ustawy są zmieniane zgodnie z jego opinią. Zachodzą jednak niekiedy ekstremalne sytuacje, gdy rząd upiera się przy swoich racjach. Wtedy DPR oświadcza, że nie będzie bronił takiej decyzji przed WTS[i]. Są to, jak dotychczas, sytuacje bardzo rzadkie (ja osobiście pamiętam jeden taki przypadek), ponieważ rząd nie kwapi się wchodzić w otwarty konflikt z DPR. Być może stan ten zmieni się podczas kadencji kształtującego się obecnie rządu.

Już teraz obecna DPR publicznie skrytykowała "ustawodawczy blitz" obecnej koalicji większościowej w parlamencie, mający na celu zmienić dotychczasowy ustrój prawny naruszając system kontroli i równowagi (checks and balances) między organami władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowej, poprzez polityzację systemu prawnego państwa.  Dodatkowo, wśród projektów ustaw do uchwalenia której przez tą koalicję jest ustawa personalna, mająca na celu umożliwienie piastowania funkcji ministra przez polityka, przywódcy jednej z ortodoksyjnych partii religijnych, skazanego niedawno za przestępstwa podatkowe. Udało mu się uniknąć kary bezwzględnego pozbawienia wolności poprzez porozumienie karnoprocesowe, w ramach którego zobowiązał się wycofać z działalności politycznej. Niezgodnie z duchem porozumienia uczynił to on jedynie na krótki okres czasu. W czasie wyborów do parlamentu i po nich powrócił on do działalności politycznej całą parą. Warto nadmienić, iż polityk ten jest notorycznym przestępcą finansowym. Kilkanaście lat temu, sprawując urząd ministra spraw wewnętrznych, został on skazany za defraudację i korupcję na kilka lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Mało tego, obecnie planowane jest mianowanie go na ministra skarbu. Przypuszczam, że jest to novum na skalę ogólnoświatową. Ale to już nie pierwszy raz, przecież to my, Żydzi,  wymyśliliśmy monoteizm. Niewątpliwie jednak projekt tej ustawy zostanie zaskarżony do WTS.

Wobec powyższego, nie ma się co dziwić, że obecnie urząd DPR i piastujący obecnie tę funkcję, znajdują się, podobnie jak WTS, pod ciężkim ostrzałem polityków z radykalnej prawicy i religijnych ortodoksów. Już zupełnie otwarcie wyrażają się niektórzy z nich, że należy zdymisjonować obecną DPR (ona pełni tę funkcję niespełna półtora roku, podczas, gdy DPR mianowany jest zwykle na 6-cio letnią kadencję) oraz przeprowadzić radykalną zmianę strukturalną tego urzędu. Mowa tu o rozdzieleniu funkcji doradcy rządu od naczelnego prokuratora, którego funkcje przejmie Prokurator Generalny. DPR stanie się natomiast zwykłym radcą prawnym premiera wybranym i mianowanym przez niego. Oznacza to, że z niezależnego urzędnika, kontrolującego działalność rządu, stanie się on czymś w rodzaju consigliere, znanego z filmów o mafii. Warto tu zaznaczyć, że projekt takiej zmiany strukturalnej urzędu DPR jest rozważany od dłuższego czasu i nie tylko przez środowiska prawicowe i niektóre argumenty za wydają się słuszne. Problem w tym, że nie ma jakiejkolwiek gwarancji, że kompetencje "strażnika praworządności" jakie pełni obecnie DPR, nie "rozmyją" się w drodze do Prokuratora Generalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe wraz z opisanymi wcześniej zamierzeniami obecnej koalicji większościowej wobec SN/WTS, w kraju w którym strukturalnie rząd jest i tak najsilniejszym organem władzy zaś parlament najsłabszym, niebezpieczeństwo naruszenia sytemu kontroli i równowagi między organami władzy jest bardzo konkretne, ze wszystkimi szkodliwymi dla demokracji konsekwencjami.

P.S. Pragnę zaznaczyć że mój opis funkcji i działalności  tak SN/WTS jak i DPR jest siłą rzeczy bardzo powierzchowny. Nie jest bowiem możliwe wejście w bardziej dokładną rezolucję na platformie naszej strony. Celem mojego opisu jest, możliwie popularne, zapoznanie Was z problemami ustroju prawnego Izraela bez zbytniego wchodzenia w szczegóły o strukturze i kompetencjach opisywanych organów władzy.

 

[i] 1. Rolę TK. W Izraelu spełnia „Sąd Najwyższy działający w charakterze Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości” -w dalszym ciągu zwany WTS

http://absolwenciprawa69.pl/kategoria.php?artykul=285&kat=2

5 lutego 2023

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Odszedł nasz Przyjaciel Marek Rafalski.
  2. 14 stycznia – spotkaliśmy się w Salonie Śląskim
  3. Oby nam się wiodło w 2025r.
  4. Pisaliśmy, piszemy i będziemy pisać
  5. Drodzy Absolwenci 69 - plany na 2025r.
  6. Życzenia Świąteczne i noworoczne 2024/2025
  7. Pogrzeb Marysi Gąsior
  8. Absolwenci płaczą. Żegnamy „Maję” Marię Gąsior
  9. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  10. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  11. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  12. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  13. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  14. PARAGRAFEK
  15. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  16. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  17. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  18. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  19. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  20. A to Polska właśnie
  21. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  22. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  23. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  24. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  25. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  26. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  27. Smutna wiadomość
  28. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  29. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  30. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  31. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  32. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  33. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  34. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  35. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  36. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  37. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  38. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  39. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  40. W ogródku Salonu Śląskiego
  41. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  42. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  43. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  44. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  45. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  46. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  47. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  48. Paragrafy zniewalają
  49. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  50. Pałac w Pszczynie i Rynek
  51. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  52. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  53. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  54. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  55. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  56. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  57. Dzień kobiet po babsku
  58. Absolwenci 69 Absolwentkom
  59. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  60. Salon Śląski ponownie nas gościł
  61. Carpe diem!
  62. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  63. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  64. Absolwenci wspominają
  65. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  66. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  67. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  68. Naszym kolegom Absolwentom69
  69. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  70. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  71. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  72. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  73. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  74. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  75. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  76. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  77. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  78. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  79. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  80. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  81. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  82. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  83. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  84. Żegnamy naszą koleżankę
  85. „Przyszła pani z lasu”
  86. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  87. Już wiosna - Święta, Święta
  88. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  89. Świat nie kompatybilny
  90. Za zdrowie Pań
  91. Smutna wiadomość
  92. Żegnamy naszą koleżankę
  93. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  94. Procesy z dawnych lat
  95. Babcie i Dziadkowie!
  96. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  97. Kornel o świątecznej lekturze
  98. Na ten Nowy Rok 2022
  99. Zbliżają się Święta
  100. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  101. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  102. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  103. Refleksje na temat upływającego czasu
  104. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  105. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  106. Żegnamy
  107. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  108. Nienawiść i jad nie popłaca
  109. Zniewaga
  110. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  111. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  112. Bądźmy zawsze razem
  113. O dwóch kółkach
  114. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  115. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  116. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  117. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  118. Żegnamy naszego kolegę
  119. Fałsz Kobiety
  120. Rusycyzmy przyswojone
  121. Rozpoczynamy nowy temat
  122. Moim koleżankom Absolwentkom69
  123. Gry i zabawy
  124. Co wyszukano w lamusie pamięci
  125. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  126. Prolegomena do umykających słów
  127. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  128. Drodzy Absolwenci 69
  129. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  130. TRZY CHANDRY
  131. Odświeżamy nasze pasje
  132. Historia Kabaretu Prawników
  133. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  134. Mario
  135. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  136. Zjazd pod koroną wirusa
  137. Spotykajmy się w czasie epidemii
  138. Smutna wiadomość
  139. Świątecznie lecz bezpiecznie
  140. Nowy tomik wierszy
  141. Zjazd odwołany
  142. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  143. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  144. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  145. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  146. Drodzy Absolwenci
  147. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  148. Przykra informacja
  149. Słowo o Jurku
  150. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  151. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  152. Pół wieku od zakończenia studiów!
  153. Absolwenci69!
  154. Nasi Drodzy Absolwenci
  155. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  156. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  157. Same serdeczności
  158. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  159. Akademia Sztuk Teatralnych
  160. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  161. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  162. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  163. Akademia Wychowania Fizycznego
  164. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  165. Spotkanie z nauką.
  166. Spotkanie w Ossolineum
  167. Komitet organizacyjny jak dzwon
  168. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  169. Grawitacja spada a moc rośnie
  170. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  171. Papieski Wydział Teologiczny
  172. Wielkanoc 2018 roku
  173. Profani w świątyni sztuki
  174. Akademia Sztuk Pięknych
  175. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  176. Człowiek renesansu
  177. Cieszmy się Świętami
  178. IMAGINARIUM
  179. Pierwszy listopada
  180. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  181. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  182. Obyśmy zdrowi byli
  183. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  184. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  185. Na ten Nowy Rok
  186. Czas płynie
  187. Jubileusze – jubileusze
  188. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  189. Majówka turystyczna
  190. Święta, Święta, Święta
  191. Serdeczne gratulacje składamy
  192. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  193. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  194. Usiądźmy przy stole
  195. Krasnal Paragrafek usynowiony
  196. IMMATRYKULACJA
  197. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  198. Jesień, jesień już
  199. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  200. W 2015 odwiedzimy Pragę
  201. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969