login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Co wyszukano w lamusie pamięci

 

Absolwenci 69

aktywnie włączyli się po przeczytaniu

„Prolegomeny do umykających słów”

Zapraszałam 19 stycznia 2021 do wyszperania z pamięci słów i rzeczy, które za naszego życia „uciekły” z naszego słownika i otoczenia. Chodziło o to by przypomnieć sobie słowa, przedmioty, które były w użyciu za czasów naszej młodości i często zginęły nie tylko ze słownika ale często też z rzeczami, które zniknęły z naszego otoczenia. Przypomnijmy sobie: http://absolwenciprawa69.pl/kategoria.php?artykul=206&kat=2

Cieszymy się bo przesłaliście sporo „umykających” słów i przedmiotów.

Rozpoczął Staszek Shpetner. Uzupełniając pojęcie „biglarz” drwiącym tekstem piosenki (jak pisze: „wyprodukowanej najprawdopodobniej przez aktyw ZMP, który postrzegał przedstawicieli "b" i "b" jako element reakcyjny i wrogi PRL”):

A oto tekst:

"Biglarz buty ma zamszowe,

I skarpetki kolorowe,

Spodnie wąskie niby gacie,

Tłustą plamę na krawacie."

Ponadto dodaje: „I z zupełnie innej półki. Zastanawiam się czy dzisiejsze młode pokolenie wie co się kryje za "niewinną" propozycją handlową, "kup pan cegłę", tak częstą wtedy w odbudowywanych a zrujnowanych wojną miastach jak np.: Warszawa czy Wrocław, a niemającą nic wspólnego z dziedziną deweloperską.” Staszek Shpetner 

Karol Wronecki przysłał sporo propozycji ale ustaliliśmy, że część z nich wynika z znacznego oddalenia od Polski i niezupełnie jest „znikającymi słowami”. Przykładowa „calówka” wcale nie zanikła a wręcz stanowi ciągły element oprzyrządowania naszego Pana Majstra, który po wielokroć podczas remontu czy budowy mówi: „Gdzie jest moja calówka” tak więc szuka, tak jak szukał przed laty swojego nieodzownego narzędzia. Tak też „esencja” jako napar herbaty w czajniczku, który się potem dolewało do gorącej wody nie została wyparta zupełnie przez herbatę „w torebce”.

Faktycznie nie jest w użyciu następne pojęcie przytaczane przez Karola: „przyzba” zamiast ganek. Używało się tego pojęcia na wsi, w tej chwili przynajmniej na zachodzie, pojęcie przyzba wyszło z użycia. Kolejne: „adapter - zamiast gramofon” – mnie się wydaje, że również „gramofon” jest archaiczny – teraz używamy raczej pojęcia „odtwarzacz”.

Powiedziałabym, że w czołówce pojęć umykających znajdzie się przypomniany przez Karola „ortalion” – jako substytut płaszcza a ja dodałabym do tego z kategorii odzieżowej - koszulę „non-iron”.  Karol dodaje: „meblościankę z NRD, na której na Powstańców Śląskich stało cenne radio Grundig z czterema głośnikami”. Faktycznie pojęcie „meblościanki” wyszło z użycia co nie znaczy, że sam sposób zagospodarowania ścian nie jest stosowany. Kolejne przytaczane przez Karola pojęcia mają charakter regionalny: „szleka z glancem” - słodka bułka polana lukrem (poznańskie). Natychmiast sprawdziłam u osób mających związki z „poznańskiem” (komputer podkreśla mi to słowo jako archaizm) - „szleka z glancem” jest w użyciu tak jak „modra kapusta” przypisywana błędnie przez Karola poznaniakom – jest to dalej w użyciu określenie śląskie – w całej Polsce sprzedawana jest „Modra kapusta” w słoikach. No i na końcu Karol faktycznie zademonstrował znaczne oddalenie od częstych określeń podając jako zanikające słowo „przepalankę” czyli domową nalewkę - nie będę podawała składu bo Internet daje długą listę przepisów na „przepalankę” jak najbardziej nadającą się do użycia nie tylko w mowie ale i w konsumpcji.

Romek Kulikowski dołącza sporo słów i zabaw – w tym miejscu same słowa z tamtych lat zapomniane i w teraźniejszości raczej nie używane: „wichajster, kołchoźnik, huncwot, swołocz, ladaco, wałkoń, ciemięga, miglanc, fatygant, makagigi, wyrób czekolado - podobny, wydudlić itd. Myślę, że wszyscy Absolwenci 69 będą mieli trafne skojarzenia odnośni znaczenia tych słów. Na kolejne zapomniane i nie używane słowa czy zwroty daję szanse innym. Serdeczności, Romuald.”

Romek dołączył jeszcze sporą, interesującą listę „Zanikających gier” dziecięcych (i nie tylko) ale to już w następnym artykule.

            Bardzo do zadania przyłożył się Jasiek Kumor podając listę nazw przedmiotów, które wyszły z użycia – i tym zaczynamy następny temat „Zagubione przedmioty” – będziemy tą listę rozwijać w następnych artykułach – dlatego już dzisiaj zapraszam Was do szukania „zagubionych przedmiotów”. List Jaśka przytaczam w całości:

„Drodzy, przesyłam parę uwag na temat rzeczy /narzędzi/ i ich nazw, które nie występują w powszechnym użyciu, w oparciu o własne obserwacje i doświadczenia z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia z północnych terenów powiatu krośnieńskiego. Na wstępie muszę zastrzec, że tereny te nie posiadały dobrej infrastruktury: brak elektryczności (elektryfikację zakończono w latach 1958-59), szutrowe drogi, brak wodociągów i kanalizacji, trudno dostępna komunikacja publiczna, wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych krytych strzechą, rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Podane warunki społeczno-gospodarcze powodowały, że miejscowa ludność w swoim bytowaniu posługiwała się prostymi narzędziami, aczkolwiek skutecznymi, ale wymagającymi znacznego wysiłku fizycznego. W dalszej części pominę opisy techniczne używanych narzędzi, które są dostępne na stronach Wikipedii.

Należały do nich: sierp, cep, tara, kijanka, cebrzyk, nosidło, konew.

Sierpami żęto przede wszystkim zboża, szczególnie żyto, którego długa i twarda słoma służyła do wyrobu kiczek będących materiałem na strzechy. Zaznaczam, że zboża żęto wtedy głównie przy pomocy kos przez kosiarzy i odbierających ściętą roślinę.

Cepem młócono zboża, koniczynę, groszek i bób. Omłoty zboża miały następujący przebieg: Na klepisku w stodole rozkładano snopy w dwóch rzędach kłosami skierowanym do środka i obijano je cepem z obydwu stron. Później snopy rozwiązywano w celu pełnego wymłócenia ziarna. Uzyskany urobek czyszczono drewnianymi grabiami z dłuższych kawałków słomy, zgarniano w jedno miejsce, młynkowano i zsypywano drewnianymi szuflami do płóciennych worków, oddzielając ziarno dobre od gorszej jakości (pośladu).

Tara metalowa lub drewniana oraz kijanka (nieduży kawałek deseczki) służyły do ostatecznego usuwania brudu z wygotowywanej pościeli i grubszej odzieży. Kijanki gospodynie używały przy płukaniu prania w potoku lub rzece.

Cebrzyk zrobiony z drewnianych klepek opasanych metalową lub wiklinową bednarką służył do prania pościeli i odzieży, przygotowywania paszy dla zwierząt, mycia naczyń, do czynności higienicznych ludzi (oczywiście osobny dla nich), przenoszenia i przechowywania płodów rolnych.

Nosidło miało na celu ulżenie wysiłkowi człowieka w przenoszeniu wody i różnych materiałów w terenie nierównym gruntowo, ponieważ ciężar był rozłożony po równo na obie strony ciała.

Konew - naczynie przeważnie z klepek drewnianych, służyło do przetrzymywania i przenoszenia wody i innych cieczy.

Żarna, które służyły do ręcznego przemiału ziaren  żyta i pszenicy. Z przemiału uzyskiwano razową mąkę do wypieku chleba i zarobienia ciasta na "zacierkę" (rwane kluski) do zagotowania w wodzie lub mleku, a także jako dodatek do paszy dla zwierząt gospodarskich.

Powyższe stanowi dowód na dokonanie się olbrzymiego skoku cywilizacyjnego za naszego długiego już życia. Z pozdrowieniami -JK”

Zaginione przedmioty” i „zaginione gry i zabawy dzieci” w następnym artykule – zapraszam do przesyłania kolejnych terminów związanych z tymi hasłami.

Opracowanie Renata Gryglaszewska 

Ilustracje przesłał Kornel Kapołka (źródło Internet)

 

3 lutego 2021

Galeria zdjęć

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Oby nam się wiodło w 2025r.
  2. Pisaliśmy, piszemy i będziemy pisać
  3. Drodzy Absolwenci 69 - plany na 2025r.
  4. Życzenia Świąteczne i noworoczne 2024/2025
  5. Pogrzeb Marysi Gąsior
  6. Absolwenci płaczą. Żegnamy „Maję” Marię Gąsior
  7. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  8. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  9. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  10. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  11. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  12. PARAGRAFEK
  13. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  14. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  15. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  16. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  17. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  18. A to Polska właśnie
  19. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  20. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  21. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  22. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  23. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  24. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  25. Smutna wiadomość
  26. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  27. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  28. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  29. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  30. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  31. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  32. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  33. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  34. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  35. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  36. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  37. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  38. W ogródku Salonu Śląskiego
  39. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  40. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  41. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  42. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  43. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  44. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  45. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  46. Paragrafy zniewalają
  47. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  48. Pałac w Pszczynie i Rynek
  49. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  50. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  51. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  52. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  53. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  54. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  55. Dzień kobiet po babsku
  56. Absolwenci 69 Absolwentkom
  57. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  58. Salon Śląski ponownie nas gościł
  59. Carpe diem!
  60. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  61. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  62. Absolwenci wspominają
  63. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  64. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  65. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  66. Naszym kolegom Absolwentom69
  67. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  68. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  69. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  70. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  71. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  72. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  73. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  74. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  75. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  76. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  77. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  78. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  79. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  80. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  81. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  82. Żegnamy naszą koleżankę
  83. „Przyszła pani z lasu”
  84. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  85. Już wiosna - Święta, Święta
  86. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  87. Świat nie kompatybilny
  88. Za zdrowie Pań
  89. Smutna wiadomość
  90. Żegnamy naszą koleżankę
  91. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  92. Procesy z dawnych lat
  93. Babcie i Dziadkowie!
  94. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  95. Kornel o świątecznej lekturze
  96. Na ten Nowy Rok 2022
  97. Zbliżają się Święta
  98. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  99. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  100. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  101. Refleksje na temat upływającego czasu
  102. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  103. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  104. Żegnamy
  105. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  106. Nienawiść i jad nie popłaca
  107. Zniewaga
  108. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  109. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  110. Bądźmy zawsze razem
  111. O dwóch kółkach
  112. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  113. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  114. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  115. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  116. Żegnamy naszego kolegę
  117. Fałsz Kobiety
  118. Rusycyzmy przyswojone
  119. Rozpoczynamy nowy temat
  120. Moim koleżankom Absolwentkom69
  121. Gry i zabawy
  122. Co wyszukano w lamusie pamięci
  123. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  124. Prolegomena do umykających słów
  125. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  126. Drodzy Absolwenci 69
  127. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  128. TRZY CHANDRY
  129. Odświeżamy nasze pasje
  130. Historia Kabaretu Prawników
  131. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  132. Mario
  133. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  134. Zjazd pod koroną wirusa
  135. Spotykajmy się w czasie epidemii
  136. Smutna wiadomość
  137. Świątecznie lecz bezpiecznie
  138. Nowy tomik wierszy
  139. Zjazd odwołany
  140. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  141. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  142. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  143. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  144. Drodzy Absolwenci
  145. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  146. Przykra informacja
  147. Słowo o Jurku
  148. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  149. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  150. Pół wieku od zakończenia studiów!
  151. Absolwenci69!
  152. Nasi Drodzy Absolwenci
  153. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  154. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  155. Same serdeczności
  156. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  157. Akademia Sztuk Teatralnych
  158. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  159. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  160. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  161. Akademia Wychowania Fizycznego
  162. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  163. Spotkanie z nauką.
  164. Spotkanie w Ossolineum
  165. Komitet organizacyjny jak dzwon
  166. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  167. Grawitacja spada a moc rośnie
  168. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  169. Papieski Wydział Teologiczny
  170. Wielkanoc 2018 roku
  171. Profani w świątyni sztuki
  172. Akademia Sztuk Pięknych
  173. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  174. Człowiek renesansu
  175. Cieszmy się Świętami
  176. IMAGINARIUM
  177. Pierwszy listopada
  178. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  179. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  180. Obyśmy zdrowi byli
  181. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  182. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  183. Na ten Nowy Rok
  184. Czas płynie
  185. Jubileusze – jubileusze
  186. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  187. Majówka turystyczna
  188. Święta, Święta, Święta
  189. Serdeczne gratulacje składamy
  190. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  191. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  192. Usiądźmy przy stole
  193. Krasnal Paragrafek usynowiony
  194. IMMATRYKULACJA
  195. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  196. Jesień, jesień już
  197. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  198. W 2015 odwiedzimy Pragę
  199. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969