login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

O nas

Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)

Szanowny Panie Dziekanie!

Szanowni i Drodzy Koleżanki i Koledzy Absolwenci Rocznika 69

Chciałem przytoczyć kilka wspomnień o profesorach znanych każdemu z nas.

Ja miałem ten przywilej, że mogłem ich podziwiać i współpracować z nim podczas mojej pięćdziesięcioletniej pracy w Instytucie Prawa Cywilnego na naszym Wydziale. Mam tu na myśli znanych i cenionych w Polsce i nie tylko luminarzy wrocławskiego ośrodka prywatystów. Założycielem tego ośrodka był profesor Adam Chełmoński senior, bratanek słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. (…) Przez lata był profesorem Uniwersytetu w Wilnie. Postrzegany jest jako twórca Rozporządzenia Prezydenta RP o rejestrze handlowym z 1919 r. Był także członkiem Komisji Kodyfikacyjnej RP, która odegrała wielką rolę w stworzeniu jednolitego prawa w Polsce. (…)  Udało się w stosunkowo krótkim czasie przygotować i uchwalić przede wszystkim w drodze Rozporządzeń Prezydenta RP, wiele wartościowych aktów prawnych, że wspomnę tylko o kodeksie zobowiązań i kodeksie handlowym, które były oceniane jako stojące na najwyższym europejskim poziomie, jak na ówczesne czasy. (…)

Profesor Alfred Klein wspominał, że kiedy w latach czterdziestych ubiegłego wieku Przekrój opublikował zdjęcie profesora Chełmońskiego z Rudolfem Hesem, jako wiceministrów sprawiedliwości Polski i Niemiec, pytał ze zdziwieniem, dlaczego nie wywołało to żadnych negatywnych konsekwencji dla profesora, skoro Hess był później przecież komendantem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu -  profesor wyjaśnił to następująco „kiedy byłem wiceministrem sprawiedliwości pozwalałem dostarczać komunistom paczki do więzienia, widocznie mi to pamiętają i dlatego teraz dają mi spokój”. 

Profesor Adam Chełmoński senior miał oryginalne metody komunikowania się ze swoimi uczniami. Wpadał do pokoju asystentów i swoim tubalnym głosem wołał Panie Fredku przestań pan czytać tych Niemców i chodźmy na kawę. Ta lektura Niemców i wspólne dyskusje przy kawie okazały się na tyle dobre, że praca doktorska Alfreda Kleina uchodzi do dzisiaj za jedno za najbardziej wartościowych opracowań w polskiej doktrynie prawa prywatnego.

Innym razem Profesor Chełmoński zajrzał do pokoju asystentów i widząc co tam się dzieje wrzasnął „co tu za straszny burdel” na to odezwał się jak zwykle spokojnie, lekko sepleniąc mgr Jan Kosik: „Panie profesoze jestem człowiek bywały pływałem pod polską i brytyjską bandera Jej Królewskiej Mości, znam burdele tanie i drogie, ale strasznego nie widziałem”. Na takie dictum nawet Profesor Chełmoński nie znalazł riposty. Profesor Kosik już jako dziekan wizytował akademik Ul. Wyszedł do toalety. Jeden ze studentów widząc zamykające się drzwi uznał, że to jego dłużnik chowa się przed nim i waląc w drzwi ubikacji pięścią zaczął krzyczeć „wychodź skurwysynie”. Na to za drzwi rozległ się spokojny głos „Proszę nie krzyczeć to nie żaden skurwysyn to ja dziekan Kosik”.

Profesor Kosik łagodnie ale stanowczo dawał mi do zrozumienia, że do pracy naukowej najlepszy jest stan bezżenny. Kiedy po dwóch latach znajomości zawarłem związek małżeński z moją aktualną żoną Arkadią, poszedłem o tym poinformować pana profesora. Pogratulował mi, spojrzał głęboko w oczy i krótko stwierdził - piorunem to poszło. Dodam, że miałem wtedy już prawie trzydzieści lat.

Prace Profesora Jana Kosika, szczególnie dotyczące odpowiedzialności Skarbu Państwa, ciągle pozostają aktualne. Pamiętam, że kiedy jeszcze orzekałem w Sadzie Najwyższym, Sąd ten w jednym ze swoich orzeczeń powołał się na argumentację zawartą w pracy „Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszów”.

Wracając do Profesora Alfreda Kleina, to przypomnieć trzeba, że pisał on swoją pracę doktorską bardzo długo, natomiast po jej obronie szybko zrobił habilitację, Było to tak, że gdy przyniósł swoją prace doktorską zatytułowaną „Ustawowe prawo odstąpienia od umowy wzajemnej”, jego promotor (trzeci z rzędu po profesorach Gwiazdomorskim i Chełmońskim) Józef Fiema, zobaczył to ogromne dzieło i zaproponował: „Z pracy wydzielimy pierwszą jej część Elementy stosunku zobowiązaniowego i to będzie doktorat, a reszta zostanie przedstawiona jako praca habilitacyjna”. W tym tkwiła tajemnica tego, że Alfred Klein długo pisała doktorat, ale bardzo szybko po doktoracie obronił habilitację.

Skoro wspomniałem Adama Chełmońskiego seniora, to warto przypomnieć znanego nam Adama Chełmońskiego juniora, długoletniego dziekana naszego wydziału, który także miał niezłe powiedzenia. Kiedyś spóźnił się na wykład i usprawiedliwił w ten sposób „przepraszam, że się spóźniłem, ale za to wcześniej skończymy”, co więcej słowa dotrzymał.

Znajdujemy się w sali, gdzie broni się doktoratów dlatego moje wystąpienie chciałbym zakończyć historyjką, którą przypisuje się Wojciechowi Dzieduszyckiemu: kabareciarzowi, sportowcowi i hrabiemu. Kiedy stanął przed Radą Wydziału prawa na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie zaczął „Panie Dziekanie Wysoka Rado”, a więc normalnie, dalej jednak było już zupełnie wyjątkowo. Kiedy przed laty moja ciocia hrabina zabrała mnie do Wiednia i przedstawiła naszemu kuzynowi ministrowi, ten uszczypnął mnie w policzek porozmawiał ze mną chwilę i zwrócił się do cioci w te słowa: „Na polityka za głupi zrobimy z niego profesora uniwersytetu”. Tej to okoliczności zawdzięczacie państwo, że staję przed wami aby rozpocząć moją drogę do profesury.  Wbrew ocenie kuzyna ministra, Dzieduszycki zrobił karierę polityczną i był nawet premierem rządu austriackiego za czasów cesarza Franciszka Józefa. Jako premierowi przypisuje mu się taką historię. Przyszła do niego delegacja protestujących studentów, do których zwrócił się w te słowa „Panowie poczekajcie trochę, wyjdę tylko na chwilę do żony, aby spełnić obowiązki małżeńskie i zaraz wracam”.

Kończąc już ostatecznie chciałbym serdecznie podziękować władzom dziekańskim za to, że zawsze bardzo życzliwie odnoszą się do absolwentów rocznika 69. Życzę Panu Dziekanowi i nam, abyśmy znowu mogli się kolejny raz spotkać na następnym zjeździe w tym samy składzie na naszym kochanym Wydziale teraz już Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Panu Dziekanowi przez najbliższe lata będzie łatwo, bo niedawno został wybrany na następną kadencje. My zaś musimy się zorganizować, aby kontynuować wieloletnią, dobrą tradycję.

Prof. dr hab. d.h.c. Uniwersite’ Paris Dauphine

SSN w stanie spoczynku  Józef Frąckowiak

14 czerwca 2024

Więcej z działu "O nas"...

  1. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  2. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  3. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  4. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  5. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  6. PARAGRAFEK
  7. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  8. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  9. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  10. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  11. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  12. A to Polska właśnie
  13. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  14. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  15. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  16. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  17. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  18. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  19. Smutna wiadomość
  20. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  21. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  22. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  23. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  24. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  25. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  26. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  27. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  28. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  29. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  30. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  31. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  32. W ogródku Salonu Śląskiego
  33. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  34. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  35. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  36. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  37. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  38. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  39. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  40. Paragrafy zniewalają
  41. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  42. Pałac w Pszczynie i Rynek
  43. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  44. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  45. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  46. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  47. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  48. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  49. Dzień kobiet po babsku
  50. Absolwenci 69 Absolwentkom
  51. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  52. Salon Śląski ponownie nas gościł
  53. Carpe diem!
  54. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  55. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  56. Absolwenci wspominają
  57. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  58. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  59. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  60. Naszym kolegom Absolwentom69
  61. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  62. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  63. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  64. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  65. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  66. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  67. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  68. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  69. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  70. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  71. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  72. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  73. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  74. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  75. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  76. Żegnamy naszą koleżankę
  77. „Przyszła pani z lasu”
  78. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  79. Już wiosna - Święta, Święta
  80. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  81. Świat nie kompatybilny
  82. Za zdrowie Pań
  83. Smutna wiadomość
  84. Żegnamy naszą koleżankę
  85. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  86. Procesy z dawnych lat
  87. Babcie i Dziadkowie!
  88. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  89. Kornel o świątecznej lekturze
  90. Na ten Nowy Rok 2022
  91. Zbliżają się Święta
  92. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  93. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  94. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  95. Refleksje na temat upływającego czasu
  96. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  97. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  98. Żegnamy
  99. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  100. Nienawiść i jad nie popłaca
  101. Zniewaga
  102. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  103. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  104. Bądźmy zawsze razem
  105. O dwóch kółkach
  106. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  107. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  108. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  109. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  110. Żegnamy naszego kolegę
  111. Fałsz Kobiety
  112. Rusycyzmy przyswojone
  113. Rozpoczynamy nowy temat
  114. Moim koleżankom Absolwentkom69
  115. Gry i zabawy
  116. Co wyszukano w lamusie pamięci
  117. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  118. Prolegomena do umykających słów
  119. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  120. Drodzy Absolwenci 69
  121. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  122. TRZY CHANDRY
  123. Odświeżamy nasze pasje
  124. Historia Kabaretu Prawników
  125. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  126. Mario
  127. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  128. Zjazd pod koroną wirusa
  129. Spotykajmy się w czasie epidemii
  130. Smutna wiadomość
  131. Świątecznie lecz bezpiecznie
  132. Nowy tomik wierszy
  133. Zjazd odwołany
  134. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  135. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  136. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  137. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  138. Drodzy Absolwenci
  139. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  140. Przykra informacja
  141. Słowo o Jurku
  142. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  143. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  144. Pół wieku od zakończenia studiów!
  145. Absolwenci69!
  146. Nasi Drodzy Absolwenci
  147. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  148. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  149. Same serdeczności
  150. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  151. Akademia Sztuk Teatralnych
  152. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  153. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  154. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  155. Akademia Wychowania Fizycznego
  156. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  157. Spotkanie z nauką.
  158. Spotkanie w Ossolineum
  159. Komitet organizacyjny jak dzwon
  160. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  161. Grawitacja spada a moc rośnie
  162. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  163. Papieski Wydział Teologiczny
  164. Wielkanoc 2018 roku
  165. Profani w świątyni sztuki
  166. Akademia Sztuk Pięknych
  167. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  168. Człowiek renesansu
  169. Cieszmy się Świętami
  170. IMAGINARIUM
  171. Pierwszy listopada
  172. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  173. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  174. Obyśmy zdrowi byli
  175. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  176. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  177. Na ten Nowy Rok
  178. Czas płynie
  179. Jubileusze – jubileusze
  180. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  181. Majówka turystyczna
  182. Święta, Święta, Święta
  183. Serdeczne gratulacje składamy
  184. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  185. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  186. Usiądźmy przy stole
  187. Krasnal Paragrafek usynowiony
  188. IMMATRYKULACJA
  189. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  190. Jesień, jesień już
  191. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  192. W 2015 odwiedzimy Pragę
  193. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”
  194. Redakcja

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969