W Rzeczpospolitej z 15.02.2024 r.. www.rp.pl
ukazał się bardzo interesujący artykuł
prof. Jerzego Zajadło i prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza:
„Sąd Przyłębskiej” należy wyzerować i powołać TK na nowo
Autorzy uważają, że całego tego zabiegu można dokonać uchwałą Sejmu, bez potrzeby zmiany konstytucji. To oczywiście bardzo odważna teza, ale ma ona oparcie w samej ustawie zasadniczej.
„Ostatnie tygodnie dostarczyły kolejnych przykładów nadużyć i instrumentalizacji sali sądowej, potwierdzając, że degrengolada i radykalizacja „sądu Przyłębskiej” oraz ślepe realizowanie „sprawiedliwości politycznej” osiągnęły apogeum. Potrzebujemy rozwiązania tyleż systemowego, co odważnie wychodzącego poza formalnie rozumiany legalizm.”
Warto przeczytać cały artykuł ponieważ Autorzy piszą, iż niezbędne są działania, które doprowadzą konstrukcję i zasady działania Trybunału, przywracające praworządność. Część tych działań będzie realizacją legalizm, a niektóre będą „…wymagały czegoś więcej dla ochrony wartości konstytucyjnych.” Oparcie się tylko na literze prawa może czasem prowadzić do „…absurdalnych konsekwencji i niesprawiedliwości”. Ważne by nie wpaść w pułapkę rzekomego działania niepraworządnego. Autorzy zgadzają się z poglądem, że „sąd Przyłębskiej” nie jest sądem konstytucyjnym w rozumieniu naszej Konstytucji ale trzeba wg Autorów patrzeć przez „pryzmat konsekwencji podejmowanych działań lub ich zaniechań”. Autorzy zastanawiają się jakie podjąć działania eliminujące popełnione błędy bez zmiany Konstytucji.
„Akty normatywne , o których od początku wiadomo, że są sprzeczne (wrogie) z konstytucją i jej aksjologią, są następnie zatwierdzane równie wrogą interpretacją. Następuje chaos prawny i relatywność.”
Autorzy podkreślają, że nie chodzi tylko o przywracanie porządku prawnego ale też zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości. „Nie możemy pozwolić, aby ci, którzy chcą zniszczyć konstytucyjny dokument, zawsze mieli przewagę nad tymi, którzy chcą go bronić.”
„Wierność konstytucyjna oznacza nie to, co konstytucja robi ze mną, ale to co ja robię z samym sobą i wokół siebie, aby być i pozostać jej wiernym.” Autorzy powołują się na opinię prof. Wojciecha Sadurskiego, który stwierdził, że „Trybunał Konstytucyjny” w tej formie w jakiej jest teraz należy wyzerować i powołać go na nowo. W wyniku działań dotychczasowych pod kierownictwem Julii Przyłębskiej zniszczona została Konstytucja. Dlatego też, zgodnie z tezą postawioną przez Autorów, zmiany (przywracania) porządku konstytucyjnego można dokonać uchwałą Sejmu bez potrzeby zmiany Konstytucji na podstawie jej art. 4 i 8-go.
(wyboru dokonała R.G)
15 lutego 2024
Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969