Święto przynoszące wspólną radość.
Pisze dla nas Stanisław Schpetner
Pesach, Pascha, Wielkanoc, trzy nazwy święta przypadającego i zapowiadającego początek wiosny.
Najprędzej z tych trzech, różnych ale jednak wspólnych, świąt zaczyna się żydowskie Pesach - kilka dni wcześniej od chrześcijańskiej Paschy czy Wielkanocy i obchodzi się przez tydzień. Wspólnym mianownikiem jest też, że wierzący i praktykujący w obu obrządkach, żydowskim i chrześcijańskim, obchodzą w to święto radosne dla nich w ich tradycji wydarzenie: żydzi t.zw. exodus czyli wyjście z egipskiej niewoli (stąd jedna z dodatkowych nazw tego święta to "chag ha-cherut" – święto wolności); zaś chrześcijanie - zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Są jeszcze inne powiązania obu świąt, n.p.: uroczysta kolacja w pierwszy wieczór Pesach – seder, to Ostatnia Wieczerza Jezusa z apostołami.
Warto jednak zaznaczyć że te powiązania, czasowe i tematyczne, Pesach z Wielkanocą nie zawsze i nie wszędzie przejawiały się pozytywnie. Wielkanoc/Pascha kojarzona jest nieodłącznie z martyrologią Jezusa Chrystusa i obwinianiem za nią Żydów. Niektóre obrządki, niekoniecznie polecane przez kościół, mają charakter antysemicki, n.p. obyczaj "palenia Judasza", w którym biorą czynny udział nawet dzieci. Palenie Judasza praktykowane było kiedyś na terenie całej Europy i jest nadal w niektórych częściach Grecji, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Polski (głównie na Podkarpaciu), Meksyku, Kostaryki, Urugwaju, Wenezueli, Cypru, Filipin, Peru, Chile. Co więcej, religijne emocje z tym związane prowadziły wiele mniej odpornych umysłów do aktów bardziej drastycznych. Niejednokrotnie bowiem uroczyste obchodzenie Wielkanocy czy Paschy przekształcało się w większy lub mniejszy pogrom Żydów.
Mając to wszystko na uwadze, jako ten który zakończył już świętowanie Pesach w Izraelu, składam wszystkim oczekującym tych radosnych dni Absolwentom 69, najserdeczniejsze życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych oraz jak najszybszego przezwyciężenia epidemii corony.
Staszek Shperner
Tel Aviv, 31.03.21
31 marca 2021
Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969