„BEZPŁATNA PROTEKCJA”
pisze dla nas Jerzy Josse
W 1980 roku postanowiliśmy wraz z Kazikiem Wójcickim, powołać do życia kabaret prawników (chyba jedyny w Polsce) pod nazwą „BEZPŁATNA PROTEKCJA”, mający być integralną częścią popularnych Tyskich Balów Prawniczych organizowanych od 1971 r.
Pierwszy skład naszego Kabaretu był następujący: adw. Czesław Tic, mgr inż. Bobek Grabowski (mój kolega z Liceum ogólnokształcącego w Prudniku), adw. Kazimierz Wójcicki i r. pr. Jerzy Josse. Akompaniament muzyczny zapewniał Bobek Grabowski, który był znakomitym gitarzystą. Wspólnie uznaliśmy, że skład naszego zespołu należałoby powiększyć o przedstawicielkę płci pięknej. Na obozie żeglarskim w Wilkasach, poznałem świetnie śpiewającą absolwentkę AWF-u katowickiego – Beatę Gzymkę, która zadeklarowała swój udział w naszym przedsięwzięciu. Po jednym występie, miejsce Beaty Gzymki zajęła moja koleżanka z pracy Cecylia „Cila” Szypuła, która poza niebanalnym głosem, sama pisała teksty swoich piosenek, akompaniując sobie na gitarze. Przełomem w działalności Kabaretu było nawiązanie współpracy z zespołem muzycznym mgr inż. Jana Busza, w skład którego wchodziła m.in. półprofesjonalna wokalistka Ewa Biolik – Pluta. Kabaret rozszerzył swoją działalność o tyle, że występował również na innych imprezach prawniczych i pierwszy nasz występ miał miejsce w 991 r. na Ogólnopolskich Dniach Prawniczych w Kozubniku (piękny ośrodek wypoczynkowy na tyłach góry Żar, w Beskidzie Śląskim). Ewa występowała z nami praktycznie aż do swojej przedwczesnej śmierci (tj. 2011 rok). Istotnym wzmocnieniem Kabaretu była radca prawny Kasia Jabłońska (Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach), śpiewająca bardzo oryginalnym niskim głosem i akompaniująca sobie na gitarze. Na trzech ostatnich Balach Prawników występowała z nami córka Ewy – Sabina Pluta – Kotas, która odziedziczyła po mamie talent wokalny. Wśród grona osób współpracujących z Kabaretem należeli również: ś.p. Jacek Lech – solista Czerwono – Czarnych i Maciej Zembaty.
Kabaret poza dorocznymi Tyskimi Balami Prawników występował również na Ogólnopolskich Dniach Prawników, Ogólnopolskich Spartakiadach Prawników (letnich i zimowych), na zaproszenie sądów Regionu Śląskiego, a także na Okręgowych Zjazdach Radców Prawnych. Kabaret wystąpił również na zaproszenie wrocławskiego środowiska prawniczego w Oficerskim Klubie Garnizonowym OKO we Wrocławiu (w roku 1991). Kabaret w pełnym składzie wystąpił też na jednym z naszych zjazdów Absolwentów Prawa 69 w Ustroniu w 2000 r. Teksty do Kabaretu pisali Jerzy Josse i Kazimierz Wójcicki. Głównie były to teksty piosenek pisane bądź to do melodii ogólnie znanych, bądź też do kompozycji szefa muzycznego naszego Kabaretu Janka Busza.
Na występy nasze przyjeżdżało wielu znamienitych gości a m.in. Dziekan Krajowej Rady Radców Prawnych (późniejszy Minister Sprawiedliwości Andrzej Kalwas), Wiceminister Sprawiedliwości Grzegorz Ciecierski, Wiceminister Sprawiedliwości Bogusław Dauter, a także Sędziowie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych. W 1999 roku Kabaret wystąpił również poza granicami kraju, umilając swoim występem kolejną Ogólnopolską Spartakiadę Prawników w czeskim Trzyńcu. Ponieważ nic nie trwa wiecznie, Kabaret zakończył swoją działalność w 2017 r. i obecnie funkcjonuje tylko na nagraniach, których komplet niebawem na stronie www.absolwenciprawa69.pl Jerzy Josse
„Piosenka o naszym Wrocławiu” do melodii Jansona Donovana „Sealed with a kiss” ze słowami Kazika Wójcickiego, „Wrocławiana” do popularnej melodii „Mexicana, Mexicana” ze słowami Jurka Josse i „Bądźmy zawsze razem” do melodii Leonarda Cohena „Dance Me to the End of Love” ze słowami Jurka i Kazika – to oficjalne hymny Absolwentów 69, śpiewane na każdym zjeździe.
28 wcześnia 2020
Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969