Cóż tam spory – najważniejszy jest człowiek
7 kwietnia wybraliśmy się na zwiedzanie kolejnej uczelni wyższej z serii wycieczek „Akademicki Wrocław” organizowanych przez WCA http://wca.wroc.pl
Tym razem była to uczelnia w najpiękniejszym i najstarszym miejscu Wrocławia - na Ostrowie Tumskim – Papieski Wydział Teologiczny. Nasza wizyta nie ograniczyła się tylko do uczelni.
Ponieważ w Katedrze odbywały się smutne uroczystości pogrzebowe to czekając chwilę na JM Rektora ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca posłuchaliśmy ogólnych informacji o Uczelni i innych obiektach Ostrowa Tumskiego, które mieliśmy zobaczyć: ogrodach nadodrzańskich, Wyższym Seminarium Duchownym no i Archikatedrze. Spotkanie rozpoczęliśmy w Auli PWT. Aula jest najmłodszą budowlą PWT, służy głównie do oficjalnych uroczystości i sympozjów. Na ścianach auli znajdują się portrety metropolitów wrocławskich: każdy metropolita wrocławski, każdy arcybiskup jest równocześnie Kanclerzem Wielkim PWT. W Auli są również portrety Rektorów Uczelni
My z okresu swoich studiów pamiętamy, że nasi rówieśnicy studiowali – tak jak mówiliśmy: w „Seminarium” i większość z nas nie ma wiedzy na temat późniejszych zmian. Dopiero w 1968 r Stolica Apostolska erygowała Papieski Fakultet Teologiczny. Dzisiaj jest zarówno Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu jak i Papieski Wydział Teologiczny1/. Historia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana ale to przeczytajcie na stronach PWT http://www.pwt.wroc.pl/ i http://www.seminarium.wroclaw.pl/site/
O strukturze i historii PWT opowiedział nam JM Rektor. PWT jest uczelnią kościelną uczelnią wyższą, która opiera się na prawie kościelnym, prawie cywilnym RP i porozumieniu pomiędzy Kościołem Katolickim a Rządem RP.
Podzieleni na trzy grupy poszliśmy zwiedzać salę Senatu PWT, gdzie JM Rektor opowiedział nam o Wydziałach i kierunkach PWT, obronach prac naukowych i odrobinę o łacinie ponieważ dostaliśmy zadanie do przetłumaczenia. Ze wstydem muszę przyznać, że na pytanie „kto zna łacinę” udawaliśmy, że pytania nie słyszymy i mimo, iż wszyscy byli zachęcani nagrodą – milczeliśmy jak grób. Może i dobrze bo lepsze silentium niż kompromitacja a rzymianie mawiali silentium est aurum.
Piękne ogrody (teraz na założeniu francuskim) powstały pod koniec XVII wieku. Wtedy, gdy Ostrów Tumski był wyspą i nie był jeszcze połączony z miastem, były głównie ogrodami gospodarczymi na potrzeby mieszkańców Ostrowa Tumskiego. Uroku ogrodom dodaje to, że są umiejscowione na nadodrzańskiej skarpie a w związku z tym jest interesujący widok na rzekę, którą przepływają statki (akuratnie przepływał jeden z większych).
Później zwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne, o którym opowiadał nam ciekawie prefekt ks. Łukasz Piłat - jak sam dowcipnie zaznaczył „z tamtym łotrem nie ma nic wspólnego”. Dowiedzieliśmy się o naborze do seminarium, sposobie kształcenia, rozkładzie dnia alumnów, o lekturach – o czym zresztą sami się przekonaliśmy odwiedzając bibliotekę w seminarium.
Na koniec zwiedziliśmy Archikatedrę a fantastycznym przewodnikiem był ksiądz Proboszcz Katedry Wrocławskiej Paweł Cembrowicz. Ujął nas sposób opowiadania, wiedza i stosunek do słuchaczy. Z tego spotkania pochodzi tytułowe zdanie z niniejszej relacji. Ksiądz proboszcz odżegnując się od polityki pięknie powiedział o sporach akcentując to, iż oprócz wiary „najważniejszy jest człowiek”. Nam świeckim słuchaczom najbardziej zapadło to w pamięć, przyjęliśmy to jako przesłanie z tej wizyty w PWT. Od nas z podziękowaniem taka sentencja Isaaca Newtona „Ludzie budują za dużo murów a za mało mostów”
1/ Mam nadzieję, że nigdzie nie mylę się pisząc Wam o różnicach pomiędzy seminarium i PWT. Bez tej wycieczki w ogóle nie wiedziałabym o tym. Moja wiedza zatrzymała się na moich rówieśnikach ze studiów, którzy poszli do Seminarium. I to jest znakomita korzyść z organizowanych przez WCA wycieczek.
Renata Gryglaszewska
8 kwietnia 2018
Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969