Wrocław
Citius, altius, fortius
22 września z Wrocławskim Centrum Akademickim (www. wca.wroc.pl) odwiedzaliśmy następną wyższą uczelnię: Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Wróćmy do tego o czym w tytule: citius, altius, fortius – to nie tylko hasło ruchu olimpijskiego towarzyszące nowożytnym igrzyskom od 1896 r. ale też hasło towarzyszące funkcjonowaniu AWF Wrocław. Jak widzieliśmy podczas naszej wizyty, hasło pasujące do tej uczelni zarówno w sferze sportowej jak i organizacyjnej.
Dla tych co nie pamiętają, gdzie dali słownik łaciński, fraza z nowego tekstu Artura Andrusa: „A Grek śpiewa po łacinie. Było Citius-Altius-Fortius teraz się na laurach spocznie. Citius-Altius-Fortius czyli „szybciej, wyżej, mocniej”.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w sali, w której wisiał duży baner właśnie z tym hasłem w formie obrazkowej – nawet moja wnuczka Hela już teraz będzie wiedziała co to znaczy citius, altius, fortius.
Na tle tego banneru z wielkim przekonaniem, interesująco o AWF Wrocław opowiadał nam JM Rektor AWF Wrocław prof. dr hab. Andrzej Rokita. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim o rozwoju uczelni, nie tylko w sferze materialnej bazy ale też osiągnięć naukowych. Mowa była o ludziach, którzy przynoszą chlubę i sławę uczelni, o planach na przyszłość i zasługach dla rozwoju sportu i zdrowia.
W dalszej części pałeczkę przejął pan dr Ireneusz Cichy - pracownik Katedry Zespołowych Gier Sportowych, który był wspaniałym przewodnikiem po nowoczesnej uczelni ale i po historii nie tylko AWF ale i obiektów sportowych. Po raz kolejny mieliśmy do czynienia z zabytkami Wrocławia. Większość uczelni wyższych we Wrocławiu zajmuje obiekty mające długą historię co z jednej strony nadaje im szczególny charakter ale też utrudnia rozwój nie bez narażania się na czujną uwagę konserwatorów zabytków.
Niestety również ja przy historii się zacięłam. W okresie naszych studiów w formie niezależnej uczelni AWF nie istniała. Powstała dopiero w 1972 r. ze Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wrocławskiego, które istniało już od 1964 r.
My pamiętamy, że zajęcia wychowania fizycznego mieliśmy też w Studium Wychowania Fizycznego. Dopiero jak siadłam do pisania o AWF to sobie uświadomiłam, że nie wiem – i dlatego nie zadałam pytania podczas wycieczki – czy to nasze Studium (w latach sześćdziesiątych) to było to właśnie przy Wydziale Lekarskim czy tak jak znalazłam w informacjach internetowych: „Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu”. Obiecuję, że się dowiem a jeśli ktoś z Was już wie to proszę o kontakt – natychmiast dopiszę właściwą informacje.
AWF Wrocław kształci studentów i prowadzi prace naukowe na trzech wydziałach: Wydziale Wychowania Fizycznego, Wydziale Fizjoterapii, Wydziale Nauk o Sporcie.
Jako wyjątkową ciekawostką, z punktu widzenia prawa autorskiego, zainteresował nas Pan Rektor opowiadając nam o negocjacjach w sprawie sprzedaży licencyjnej w USA piłek znanych pod nazwą EDUball służących do kształcenia z ich wykorzystaniem w klasach I – III szkół podstawowych i w przedszkolach. Umowę licencyjną podpisano po długich negocjacjach 20 lipca 2018 r.
(warto przeczytać: http://awf.wroc.pl/pl/gallery/album/1025/Pilki).
Odwiedziliśmy również laboratorium naukowo-badawcze zajmujące się analizą pomiarów biomechanicznych i motorycznych, oraz Wielofunkcyjną Halę Sportową, kriokomorę i gabinety fizjoterapeutyczne.
Wycieczka do kolejnej uczelni była bardzo dobrze przygotowana i wyjątkowo interesująca.
23 wcześnia 2018
Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969