login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Nasza praca

Hobby Radka

 

Deptanie po górach

 

Pisze dla nas Radek Murzyn

Radek jest znanym piechurem. Mieszka w Kowarach. Jego pasja wiąże się z częstym chodzeniem po bliższych i dalszych okolicach ale najczęściej pokonuje różne wzniesienia bez zrażania się ich wysokością.

            Dzisiaj za oknem szaro, buro, wietrznie i mokro. Fenowy, ciepły wiatr zwiał zimową biel. Spacer został wykreślony z rozkładu dnia. Szanowna Redakcja podarowała jedną stronę, na której mam napisać o moim dreptaniu, maszerowaniu i truchtaniu po okolicy. Zastanawiam się jak można na jednej stronicy umieścić, upchać i ugnieść opowieść o całorocznych spacerach. Trudno mi to sobie wyobrazić ale przecież obiecałem Reni.

            Okolice, do których przeprowadziłem się dokładnie 40 lat temu są przepiękne i przyciągają rok w rok setki tysięcy turystów. Kotlina nazwana jest "Kotliną Pałaców i Ogrodów" a otaczają ją Karkonosze, Rudawy Janowickie, Izery i Góry Kaczawskie - mieszkam na ich styku przy stoku Góry Wołowej.

            Może jeszcze tylko kategoryzując moje dreptanie - są to spacery po parkach i ogrodach pałacowych (pałace w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach, Miłkowie, Staniszowie, Bukowcu), leśne, górskie oraz trasy codzienne po Grzbiecie Kowarskim. Codzienne wybory dokąd idę są dosyć przypadkowe a najczęściej decyduje pogoda, samopoczucie, nastrój i pora roku. Codzienne dreptanie to głównie do leśniczówki -5 km,  ewentualnie do strumyka Malina -10 km lub Pluszczu – 12 km. Zaś ulubione górki, na które lubię się wdrapywać to Góra Wołowa, Skalny Stół, Czoło w Karkonoszach, Rudnik i Skalnik w Rudawach. Krzyżna Góra i Sokolik w Górach Sokolich i Łysocina na Grzbiecie Lasockim. Może  jeszcze dodam podejścia na wzgórza zamkowe Chojnik, Bolczów czy zamek Henryka w Sosnówce. To tam od lat zdzieram buty. Więcej informacji o tych miejscach można otrzymać od Wujka Google lub Ciotki Wikipedii.

            Wędrówki i spacery o różnych porach roku to ciągle otrzymywane nowe prezenty od nieskończenie pięknej i tajemniczej przyrody. Czy można wyobrazić sobie bardziej urocze przywitanie wiosny od nieśmiałego uśmiechu pierwszych spotkanych obok dróżki zawilców i pierwiosnków? A zieleń brzóz, tak delikatna aż obawiasz się, że zdmuchnie ją ciepły wiosenny wietrzyk. Kosa szukającego partnerki o tak doniosłym i tak przejmującym śpiewie, że musisz na moment z zachwytu przystanąć. Czas lata to brązowe kapelusze prawdziwków, wygrzewających się w słońcu żmij czy zaskoczonych spotkaniem z Tobą czarnookich saren. Jesienne złote motyle na drzewach i  rude dywany  pod stopami to pora przed zimową bielą i ciszą. Milknie las życia i tylko drzewa prowadzą wiatrem podszyte rozmowy.

            W kilku zdaniach powinienem przyznać się  do podszeptów, które wyganiają ze mnie lenia i zachęcają do ruchu. Życie to ruch, wiem że to banał, ale jak często wybieramy fotel, kanapę i pilota zamiast ruszyć się z domu do najbliższego parku, lasu czy nad rzekę, zresztą wszystko jedno gdzie, byle jak najdalej od miejskiego smrodu. Mój sposób, moja szczepionka i lek na zespół  niemocy, to wypędzenie lenia, który szepcze "Po Co Ci To", jesteś już wiekowy. Odpowiadam mu – pamiętasz, na szlaku nikt mnie nie wyprzedził, wbiegam bez zadyszki na czwarte pięto po 2 stopnie, a moja sylwetka i waga, a 2400 km przedreptane w tym roku. "Po to mi to"- odpowiadam po japońsku!

            Niestety limit strony został wyczerpany i nie ma już miejsca na opisanie ulubionych miejsc i zapierających dech widoczków. Powinny to zastąpić załączone fotki z Małej Ostrej i Jeźdźców Apokalipsy, Łysociny, Góry Wołowej, Rudnika i Chojnika.

            Radosław Murzyn

30 grudnia 2020

Galeria zdjęć

Więcej z działu "Nasza praca"...

 1. Jesień w górach i nad stawami w Dolinie Baryczy
 2. Radek rusza na Sulicę
 3. Nad Stawami Jaskółczymi w Dolinie Baryczy
 4. Radek dzieli się z nami pięknem gór
 5. Piękna nieznajoma Tadeusza
 6. Hobby Radka
 7. Patrząc wstecz
 8. Pasja Tadeusza Wiśniewskiego
 9. Malowane przyrodą Doliny Baryczy
 10. Mój nałóg
 11. NA MOICH SCIANACH
 12. Zielona pasja
 13. To nie pajsa tylko sprawność
 14. Nasze pasje - Igłą malowane
 15. Nasze pasje
 16. Książki kolejnego pokolenia
 17. Praca i rodzina

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969